BRATISLAVA - Slováci zostávajú aj naďalej eurooptimisti a väčšina z nich sa domnieva, že EÚ ide správnym smerom, aj keď hlas Slovenska podľa nich veľkú váhu v únii nemá. Vyplýva to z jesenného celoeurópskeho prieskumu Eurobarometer 2010.
„V kritériu dôvery k EÚ sa Slovensko dokonca stalo európskym lídrom,“ uviedla vedúca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrea Elscheková-Matisová. EÚ dôveruje 71 percent občanov, čo je 28 percent nad priemerom v EÚ. Slováci najviac veria Európskemu parlamentu (76 %), Európskej centrálnej banke (68 %), Rade EÚ (67 %) a EK (66 %), pričom národné inštitúcie ako parlament, vláda či súdy nedosahujú takýto vysoký stupeň dôveryhodnosti.
Jesenný prieskum Eurobarometra ukázal, že 86 percent Slovákov by prijalo v boji proti hospodárskej kríze účinnejšiu koordináciu hospodárskej a finančnej politiky medzi členskými štátmi únie. Silnejší dohľad EÚ nad činnosťami najdôležitejších medzinárodných finančných skupín podporuje 89 percent Slovákov.
Medzi hlavné oblasti, ktoré sú pre obyvateľov našej krajiny zdrojom obáv, patria rastúce ceny (51 %), systém zdravotnej starostlivosti (22 %) a súčasná hospodárska situácia (21 %). Napriek prevládajúcemu pesimizmu ohľadom ekonomického vývoja však veria naplneniu cieľov hospodárskej stratégie Európa 2020. Podľa nich by sa únia mala sústrediť na hospodársku a menovú politiku (45 %), sociálne otázky (44 %), boj proti zločinu (41 %) a zdravotnú politiku (38 %).
„Napriek problémom, ktorými v roku 2010 prechádzala eurozóna, je potešujúce, že Slováci aj naďalej prechovávajú vysokú dôveru k euru,“ uviedla Elscheková-Matisová. Väčšina Slovákov (89 %) je za to, aby v rámci EÚ fungovala európska hospodárska a menová únia s jednotnou menou. Až 68 % súhlasí s názorom, že euro zmiernilo negatívny dosah ekonomickej krízy. Slováci však nie sú ochotní preniesť na európsku úroveň dve oblasti - dane a dôchodky. Rozhodnutia v tejto oblasti by mali byť podľa mienky asi 60 % občanov prijímané národnou vládou.
Eurobarometer okrem iného ukázal, že Slováci majú „nadpriemerne“ pozitívny postoj k ďalšiemu rozširovaniu EÚ. Podporuje ho 68 percent populácie. Sú však selektívni, pokiaľ ide o okruh štátov, ktoré by radi videli v únii. Najväčšiu podporu majú Švajčiarsko, Nórsko a Chorvátsko. Najnižšiu dostali Albánsko, Kosovo a Turecko.
Prieskum sa uskutočnil od 12. do 28. novembra 2010 na vzorke 1031 respondentov. Išlo o 13. prieskum od vstupu SR do EÚ.