BRATISLAVA - Rozhodnutie vlády rozdať chudobným 45-tisíc ton múky a bezvaječných cestovín z intervenčných zásob pre ľudí v hmotnej núdzi je kardinálnou chybou a dehonestáciou ľudí.
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd) Becíkovi pripomenul, že o podobnú pomoc žiadala aj predchádzajúca vláda. "Vláda Roberta Fica v prvom polroku 2010 požiadala Európsku komisiu o to, že Slovenská republika chce túto pomoc využívať," reagoval. Minister uviedol, že pomoc sociálne odkázaným, deťom v detských domovoch, osamelým rodičom s nezaopatrenými deťmi a ľuďom v domovoch sociálnych služieb nie je riešením zvyšovania cien potravín.
"Európska únia od roku 1987 ročne približne 500 miliónov eur vyčleňuje na pomoc takýmto ľuďom," dôvodil minister. Ak by Slovensko túto pomoc nevyčerpalo, skončila by podľa Simona vo Francúzsku, Rumunsku, alebo v krajine, ktorá o to požiada "Absolútne nie je pravdou, že keby sme to nerozdali, že by sme o to prišli. Pretože využijú to aj iné štáty, ale pre sociálne skupiny, ktoré sú postihnuté živelnou pohromou, využijú to pre imigrantov a nie pre práceschopných obyvateľov," reagoval Becík. Simon však uviedol, že Slovensko táto pomoc nestojí ani jeden cent.
Podľa Becíka je rozdávanie cestovín či múky reakciou na balík ekonomických opatrení, ktorý prijala vláda a ktorý sa bytostne dotkol občanov Slovenska. Inštitút finančnej politiky podľa neho potvrdil, že 18 eur záťaže na štvorčlennú rodinu je z jednej tretiny zapríčinený rastom cien na svetových trhoch a z dvoch tretín z balíka ekonomických opatrení, ktoré prijala vláda. Simon reagoval, že tento balík bolo treba prijať preto, že vláda zdedila "zhumpľovanú krajinu s prázdnou kasou".
Rast cien potravín je podľa Simona blízko hornej hranice. "Sme blízko vrcholu," uviedol minister v Slovenskom rozhlase. Ceny podľa neho na Slovensku stúpali špekulatívne. Priznal, že ceny sa nedajú ovplyvniť, dajú sa však zmierňovať. "Zmierňovať ich vieme vtedy, keď budeme vynakladať maximum úsilia, aby sme mali domácu alternatívu, a nie len závislosť na zahraničí," povedal. Pozitívny efekt pre ľudí by mal podľa neho nastať zavedením systému predaja konečnému spotrebiteľovi či znížením ceny elektrickej energie.