Sobota28. december 2024, meniny má Ivana, Ivona, zajtra Milada, Nátan

Pozor na nástrahy ukryté vo vode!

Chystáte sa niekam k vode? Horúce letné lúče nás na to priam nabádajú. Netreba však zabúdať, že voda niekedy býva zradná. Najmä skoky do nej sú nebezpečné a môžu spôsobiť vážne zranenie. Pozor by ste si mali dávať na seba, ale hlavne na deti. Poradíme vám, ako prežiť letné kúpanie bez nepríjemností.

Skryté nástrahy
Dávajte si pozor hlavne tam, kde nepoznáte terén. Vystríhajte sa nepremyslených skokov z vyvýšenín na brehu alebo z lodiek či mosta. Nikdy totiž neviete, čo môže byť na vodnom dne. Kolízia s rozličnými vrakmi alebo odpadom z tvrdých materiálov sa nikdy nekončí dobre. Minimálne riskujete poranenie ruky, nohy či hlavy a nezriedka sa takýto skok končí aj poranenou chrbticou alebo utopením. Pre slabších plavcov môžu isté riziko predstavovať aj riasy, ktoré z brehu nevidieť. Dá sa do nich totiž zamotať a strach alebo šok z nepríjemného dotyku môže významne obmedziť plavecké schopnosti začiatočníkov.

Rieka a more
V rieke býva okrem nečistôt nepríjemný tiež silný prúd, ktorý dokáže vyčerpať aj dobrého plavca. Niekedy dokonca až tak, že už mu nezostanú sily na doplávanie k brehu. Pri kúpaní v mori dajte pozor najmä na deti. Nespúšťajte ich z očí a nedovoľte im vzďaľovať sa príliš ďaleko od brehu. Pri ponáraní pod hladinu alebo vo väčších vlnách sa dieťa obvykle napije slanej vody, ktorá spôsobí problémy s dýchaním. Nezabúdajte ani na morské živočíchy (medúzy, kraby, ježky), ktoré môžu deti vyľakať a spôsobiť im zranenia. Vždy sa pred vstupom do vody osprchujte a spravte tak aj keď z nej vyjdete. Pokožka citlivá na morskú soľ totiž môže reagovať alergicky.

Čo je ešte dôležité?

Výstražné tabule – ak sa nachádzajú v okolí jazera alebo morského pobrežia, rešpektujte ich a kúpanie rozhodne vynechajte. Značky vás totiž upozorňujú na nebezpečenstvo, ktoré nemusíte vidieť.

Ovlažte sa - po dlhom vyhrievaní na slnku máte prehriaty organizmus. Pri náhlom skoku do studenej vody preto môže dôjsť k svalovému ochromeniu, ku kŕčom alebo šoku. Do vody radšej pomaly vojdite.

Nepodliehajte panike - ak sa niečoho na vodnej hladine alebo pod ňou dotknete, plávajte plynulo ďalej. Inak by ste mohli dostať šok, ktorý vedie k tragickým následkom.

Alkohol – v teple je ešte nebezpečnejší, pretože účinkuje rýchlejšie, dodáva prehnanú odvahu a znižuje schopnosť rozoznať nebezpečenstvo. Štatistiky hovoria, že práve alkohol spôsobuje najväčší počet utopení. Pri kúpaní ho určite vynechajte.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu