Príliš veľa rodičov kladie pri nástupe do školy na deti vysoké nároky. Deťom naplánujú aj dva krúžky denne s pocitom, že robia pre budúcnosť svojich detí to najlepšie. Výber množstva krúžkov a ich zameranie však treba dôkladne zvážiť. Psychologička Silvia Langermann bude online, pýtajte sa v pondelok od 11:30.
Okrem času, ktorý deti strávia v škole učením sa základných vedomostí je dôležité viesť ich aj k niečomu, čo dieťa obohatí a bude rozvíjať aj jeho zručnosti či tvorivosť po iných stránkach. Dnes majú deti a ich rodičia možnosť vybrať si z veľkého množstva krúžkov, ktoré sa zameriavajú či už na športové, vzdelávacie alebo umelecké činnosti detí rôzneho veku. Výbeh krúžku vhodného pre vaše dieťa preto netreba podceniť.
Pri výbere tých správnych krúžkov je preto dôležité sústrediť sa na to, v čom je dieťa dobré, čomu sa rado venuje a čo ho zaujíma, ale aj na to, čo bude preňho dôležité do budúcnosti, ako napríklad cudzí jazyk či pohybová aktivita. Množstvo rodičov v snahe dať svojmu dieťaťu to najlepšie prihlási svoje dieťa do viacerých krúžkov rôzneho zamerania. Často si tak rodičia kompenzujú svoje nenaplnené sny, no neuvedomujú si pri tom, aké to môže byť pre dieťa stresujúce a časovo náročné. Je zbytočné zavaliť dieťa príliš veľkým množstvom krúžkom, najmä pokiaľ ide o mladšie deti, ktoré si ešte len privykajú na prvé povinnosti. „Každému rodičovi odporúčam, aby jeden až dva dni v týždni pre dieťa vyhradil čisto len na hru a voľný čas. Na zvyšné dni môže dieťaťu naplánovať krúžky, ideálne však také, ktoré podporujú jeho tvorivosť,“ odporúča psychologička Mgr. Silvia Langermann, Ltc.
Deti sú od prírody vnímavé a zvedavé, preto je vhodné tieto vlastnosti podporovať a rozvíjať. Pre mladšie deti sú vhodné aktívne hry, kde sa môžu zapojiť do kolektívu. Cítia tak podporu svojich rovesníkov a súčasne rozvíjajú svoje sociálne zručnosti. Staršie deti sa môžu vyjadriť napríklad aj cez umenie či hudbu. „V súčasnosti je v ponuke aj veľa kurzov, ktoré spájajú tieto aktivity dohromady a dieťa môže získať aj čosi navyše. Napríklad sa naučí po anglicky spontánne, cez básničky, hry, kreslenie či tanec. Výskumy totiž potvrdzujú, že kognitívne schopnosti, kreativita, aj logické myslenie detí, ktoré rozumejú aj inému jazyku okrem materinského, je podstatne vyššia,“ radí psychologička.
Práve také sú kurzy angličtiny Helen Doron pre deti od 3 mesiacov do 19 rokov, na ktorých deti s cudzím jazykom začínajú postupne – od počúvania, pochopenia a hovorenia. Až neskôr, keď sú tieto zručnosti dostatočne upevnené, venujú sa čítaniu a písaniu. Vďaka malým skupinkám majú deti dostatočný priestor na aktívne vyjadrovanie a používanie jazyka v kontexte reálnych situácií. Ich veľkou výhodou je však aj to, že sa pritom netrápia, pretože sa ho učia pre nich zábavným spôsobom. Na hodinách je využívaná pozitívna motivácia, zvedavosť aj hravosť detí.
Pozitívne skúsenosti s takýmito kurzami potvrdzuje aj známa rozhlasová moderátorka Petra Bernasovská: „Keď sme prišli na hodinu Helen Doron, mojej dcérke sa tam hneď zapáčilo. Hovorila, že sa na hodine veľa hýbu a kreslia, majú farebné materiály, veľa hudby. Materiály, ktoré si doniesla domov v peknej taške, ukazovala všetkým a nevedela sa dočkať, kedy si vypočuje, čo má na CD-čkach. Pre jej motiváciu a chuť chodiť na cudzí jazyk som nemusela urobiť nič, išlo to úplne samo. Dodnes je moja dcéra usmiata pred každou hodinou a z hodiny odchádza šťastná a spokojná. A keď je moje dieťa šťastné, naučilo sa veľa nového, robí úžasné pokroky v angličtine, nie je pre mňa nič lepšie a som spokojnou mamou.“
Ak chcete vašim deťom venovať úspešnejší a bezstarostnejší život, prihláste sa s nimi na ukážkovú hodinu angličtiny pre deti Helen Doron, ktorá je úplne zadarmo http://helendoron.sk/ukazkova-hodina-zadarmo. Avšak bez ohľadu na to, aký je ich vek, im dajte vedieť, že chcete počuť, čo majú na srdci a že ste tu vždy pre nich.
Mgr. Silvia Langermann, Ltc.
Silvia Langermann je absolventkou štúdií Sociálnej a pracovnej psychológie i Fakulty manažmentu na Univerzite Komenského v Bratislave. Je držiteľkou titulu Ltc. (Licence To Coach) v Odbornom združení Coachok v Budapešti v odbore Life Coaching i certifikátu ACC (Associate Certified Coach) od ICF (International Coach Federation).
Od roku 2011 sa naplno venuje svojej spoločnosti a koučingovej poradni Power Coaching s. r. o. v Bratislave, kde spája psychológiu s koučingom. V oblasti životného koučingu (Life Coaching) majú za sebou množstvo individuálnych koučingových sedení, školení a motivačných stretnutí, kde využíva vlastnú metódu koučovania na základe medzinárodne uznávaných nástrojov a metód ICF – International Coach Federation. Vo Vitality koučing úzko spolupracujú s trénerom a výživovým poradcom zaoberajú sa zvládaním záťaže, stresu, schopnosťou zvýšiť výkon a cítiť sa pri tom lepšie.
-Reklamná správa-