MADRID - Každý deň urobí technika patriaca NASA z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) viac ako 1,3 milióna fotografií Zeme. Asi tretina z nich vznikne v noci, respektíve nad oblasťou odvrátenou od Slnka. Sú krásne, no často aj nepoužiteľné. Majú síce vysokú kvalitu, ale vedci niekedy nevedia presne zistiť, čo vlastne ukazujú. Žiadajú preto o pomoc.
Univerzita Complutense v Madride spustila projekt Mestá v noci, aby pomohla vytvoriť databázu nočného sveta. Jednoduchšia časť tohto projektu sa volá Tmavá obloha ISS, ktorá vyzýva užívateľov internetu, aby pomohli roztriediť zábery do kategórií mestá, hviezdy a iné objekty. Druhá časť výzvy s názvom Nočné mestá ISS sa spolieha na základné geografické znalosti záujemcov a dúfa, že nadšenci pomôžu lokalizovať mestá na mape.
Najkomplikovanejšou súčasťou projektu je Stratení v noci, ktorá spočíva v identifikácii malých mestečiek. „Nevieme, akým smerom astronaut namieril kameru, vieme len, kde bola stanica v čase, keď snímka vznikla,“ vysvetlil potrebu pomoci študent španielskej univerzity Alejandro Sanchez a dodal: „Niektoré obrázky sú jasné mestá, ale niektoré sú iba malé dedinky. Je to ako puzzle z 300-tisíc kúskov.“
Nočné zábery Zeme nie sú len príjemným vedľajším produktom vesmírneho programu na ISS. Budú slúžiť aj ako predmet výskumu v oblasti enviromentálnych zmien a znečistenia vzduchu, ako aj energetický tokov. Ak sa chcete do programu zapojiť aj Vy a pomôcť vedcom z NASA pre dobro celého sveta, máte možnosť tak urobiť na tejto stránke http://www.citiesatnight.org/.