BAZILEJ - Vo veku 104 rokov dnes vo švajčiarskom meste Bazilej zomrel pri asistovanej samovražde austrálsky vedec David Goodall. Pomocou infúznej kanyly si pri plnom psychickom zdraví do žily sám vpravil smrtiaci liek Nembutal. Svojím krokom chcel prispieť k zmene názoru na eutanáziu.
David Goodall skôr vyhlásil, že chce svojím rozhodnutím prispieť k zmene zákonov v Austrálii, kde je asistovaná samovražda nezákonná. "Dnes 10. mája o 12:30 profesor David Goodall vo veku 104 rokov pokojne zomrel na klinike Life Cycle v Bazileji vo Švajčiarsku na následky infúzie Nembutalu," uviedol na twitteri austrálsky zástanca eutanázie Philip Nitschke, zakladateľ organizácie Exit International. Nembutal je jeden z obchodných názvov barbiturátov pentobarbital, ktorý sa vo vyšších dávkach používa pri asistovanej samovražde napríklad aj v USA. Posledné slová vedca pred smrťou boli: "Na čo čakáme?"
Posledný deň a obed
Podľa švajčiarskeho serveru 20 Minuten zomrel Goodall v rodinnom kruhu. Krátko pred smrťou so svojimi blízkymi obedoval vyprážanú rybu s hranolčekmi a kus tvarohovej torty.
Dopoludnie prežil botanik a ekológ Goodall v záhradách bazilejskej univerzity. Skleníky si prezeral v sprievode svojich vnúčat, ktoré za ním prišli z Austrálie. Už skôr Goodall povedal, že žiadny z jeho blízkych sa ho nepokúšal od rozhodnutia ukončiť dobrovoľne svoj život odradiť. "Nechcem už ďalej žiť. Strácam zrak i sluch," povedal Goodall na stredajšej tlačovej konferencii, na ktorú si obliekol tričko s nápisom Ageing disgracefully (Starnúť nedôstojne).
Na druhý svet sa pobral za tónov Beethovena
Vyjadril tiež nádej, že jeho krok prispeje k zmene prístupu k eutanázii, predovšetkým v jeho austrálskej vlasti. V reakcii na otázku, či si želá pri umieraní počúvať nejakú hudbu, zaspieval 104-ročný Austrálčan v stredu bezchybnou nemčinou časť Ódy na radosť zhudobnenú Ludwigom van Beethovenom. Na otázku, čo mu bude chýbať, odpovedal, že výlety do austrálskeho vnútrozemia, ktoré však kvôli svojmu zdravotnému stavu už rovnako nemohol v posledných rokoch podnikať.
Goodall ešte v 102 rokoch obhájil svoju pracovnú pozíciu na univerzite v Perthe. Následne sa jeho zdravie začalo zhoršovať, aj keď ani v 104 rokoch netrpel žiadnou nevyliečiteľnou chorobou. "Ľutujem, že som sa dožil tohto veku," uviedol však tento rok v apríli. Vedec sa narodil v Londýne v roku 1914.
Švajčiarsko je jednou z najliberálnejších krajín, pokiaľ ide o možnosť ukončiť dobrovoľne za asistencie lekárov svoj život. Vo väčšine krajín sveta je eutanázia nezákonná. Bola zakázaná aj v celej Austrálii, kým ju vlani nepovolil jeden zo šiestich austrálskych štátov, a to Viktória. Príslušný zákon však začne platiť až od júna budúceho roka a vzťahovať sa bude len na nevyliečiteľne chorých pacientov, ktorým zostáva menej ako šesť mesiacov života.
V Európe umožňuje asistovanú samovraždu v rôznej forme okrem Švajčiarska tiež Nemecko či Švédsko. Eutanázia, kedy na rozdiel od asistovanej samovraždy smie lekár pacienta na jeho žiadosť priamo usmrtiť, je povolená v Holandsku, Belgicku a Luxembursku. Na Slovensku a v Česku sa eutanázia trestá ako vražda, asistovaná samovražda je trestná pre asistujúceho ako účasť na samovražde.