Štvrtok21. november 2024, meniny má Elvíra, zajtra Cecília

WikiLeaks má odhaľovať tajné dokumenty, namiesto toho ohrozuje súkromie stoviek nevinných ľudí

Julian Assange
Julian Assange (Zdroj: SITA)

KÁHIRA - Celosvetová kampaň organizácie WikiLeaks zameraná na odhaľovanie tajných dokumentov spôsobuje aj vedľajšie škody v podobe poškodzovania súkromia stoviek nevinných ľudí vrátane obetí pohlavného zneužívania, chorých detí a duševne postihnutých osôb. Na základe vlastných zistení to dnes oznámila agentúra AP.

Len v priebehu posledného roka WikiLeaks umiestnila na web zdravotnú dokumentáciu alebo iné citlivé rodinné, finančné a osobné dokumenty stoviek bežných občanov. V dvoch prípadoch dokonca zverejnila mená dvoch obetí znásilnenia v tínedžerskom veku. Odhalila tiež totožnosť istého občana Saudskej Arábie zatknutého kvôli homosexualite, ktorá sa v tejto ultrakonzervatívnej islamskej krajine trestá smrťou. 

"Zverejnili všetko: môj telefón, moju adresu, meno, podrobné informácie," rovnako ako aj detaily rodičovského sporu týkajúce sa bývalého partnera, povedal pre AP Saudskoarab, ktorého meno agentúra neuviedla. "Keby to videla rodina mojej ženy... Publikovanie takýchto osobných materiálov dokáže zničiť (životy) ľudí"

WikiLeaks dlhodobo tvrdí, že pri zverejňovaní veľkého množstva oficiálnych dokumentov z celého sveta dbá o ochranu súkromia. Agentúra AP preto oslovila zakladateľa tejto internetovej platformy Juliana Assangea; ten však na sériu položených otázok bezprostredne nereagoval. 

Stránka WikiLeaks charakterizuje svoju misiu ako snahu predstaviť verejnosti najviac cenzurované alebo utajované dokumenty, "týkajúce sa vojny, špionáže a korupcie"Táto medzinárodná nezisková organizácia za takmer desaťročie svojho pôsobenia vytvorila obrovskú virtuálnu knižnicu, ktorá sa neustále a rýchlym tempom rozrastá. Popri veľkom počte dokumentov sa však do databázy medzičasom dostali aj počítačové vírusy, spam a množstvo osobných informácií. 

Napríklad zverejnená diplomatická pošta saudskoarabského ministerstva zahraničných vecí obsahuje aj minimálne 124 zdravotných záznamov; niektoré z nich sa týkajú i pacientov s psychiatrickými ochoreniami, ťažko chorých detí či utečencov. Agentúra AP to zistila pri analýze vybranej vzorky dokumentov. "Nemá to nič do činenia s politikou ani korupciou," zdôraznil lekár z jordánskeho Ammánu v súvislosti s prípadom svojho pacienta trpiaceho rakovinou mozgu, ktorého údaje "zavesil" na internet WikiLeaks. 

Agentúra AP sa priamo skontaktovala s 23 občanmi Saudskej Arábie, ktorých osobné informácie sa objavili na webe. Niektorí z nich o tom ani nevedeli, keďže stránka WikiLeaks je v Saudskej Arábii cenzurovaná. Medzi zverejnenými údajmi sú také mimoriadne citlivé informácie, ako napríklad osvedčenia potvrdzujúce panenstvo neviest, tajné dlhy či neplodnosť manželov, ako aj totožnosť partnerov žien trpiacich HIV a ďalšími sexuálne prenosnými chorobami. 

Americká expertka na médiá a komunikáciu Lisa Lynchová, ktorá už roky monitoruje pôsobenie WikiLeaks, tvrdí, že Julian Assange zrejme nemá dostatok ľudí ani prostriedkov na preskúmanie publikovaných materiálov. Môže sa tiež domnievať, že naliehavosť jeho poslania má prednosť pred obavami z ohrozenia súkromia. "Z jeho pohľadu výsledok ospravedlňuje prostriedky," domnieva sa profesorka Lynchová.

Viac o téme: Julian AssangeWikiLeaks
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu