BRATISLAVA - Zmeny v bilaterálnej spolupráci medzi Českou republikou a Slovenskom nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý neočakáva. Môže sa však zmeniť naša spolupráca v európskych inštitúciách, a to vzhľadom na kritický postoj víťazných strán voči EÚ.
Beblavý to povedal po víkendových parlamentných voľbách v Českej republike. Ako dodal, Českú republiku považuje za krajinu najbližšiu Slovákom a ich mentalite. Preto ho neprekvapilo, že sa po voľbách prejavili viaceré problémy, ktoré vidíme aj v slovenskej politike, "dôraz na populizmus a strašenie namiesto presadzovania skutočných riešení". Na víťazovi volieb, ktorým sa stala strana ANO na čele s Andrejom Babišom, mu je sympatické, že zdôrazňuje, že politici majú predovšetkým pracovať.
Podľa Beblavého pre občanov a podnikateľov na Slovensku môže byť zaujímavá otázka prijatia eura, voči ktorému sa víťazné ANO dôrazne vymedzilo. "Eurom v Čechách teda Slováci v najbližších rokoch platiť nebudú. Ani potenciálni koaliční partneri ANO nie sú proeurópski, referendum o vystúpení z EÚ, ktoré presadzujú niektoré strany, by mohlo byť pre malú otvorenú ekonomiku škodlivé. Z pohľadu situácie na finančných trhoch by pre Českú republiku bola najhoršia situácia, keby nová vláda nevznikla alebo by vznikala veľmi dlho, čo by mohlo oslabiť českú korunu," myslí si poslanec.
Strana ANO sa stala suverénnym víťazom českých parlamentných volieb, v ktorých získala podľa konečných výsledkov 29,64 percenta hlasov. Na druhom mieste skončila ODS, ktorá získala 11,32 percenta, tretí sú Piráti so ziskom 10,79 percenta hlasov, za nimi nasleduje SPD so ziskom 10,64 percenta. Na piatom mieste so ziskom 7,76 percenta je KSČM a až ako šiesta sa do parlamentu prebojovala Česká strana sociálno demokratická (ČSSD) s výsledkom 7,27 percenta. Do parlamentu sa dostala aj KDU-ČSL so ziskom 5,80 percenta hlasov, strana TOP 09, za ktorú hlasovalo 5,25 percenta voličov a Starostovia a nezávislí (STAN), ktorí získali 5,18 percenta hlasov.
V 200-člennej Poslaneckej snemovni, dolnej komore českého parlamentu, bude teda ANO disponovať 78 poslancami, ODS bude mať 25 zástupcov a Piráti aj SPD budú mať po 22 poslancoch. KSČM aj ČSSD budú mať každá po pätnástich poslancoch, KDU-ČSL bude disponovať desiatimi, TOP 09 siedmimi a STAN šiestimi kreslami.