zoznamka
Čo mám robiť, aby som zistila, či sa moje dieťa správa na internete primerane a zodpovedne?
Prinášame Vám niekoľko tipov a rád, ako zistiť, čo robia Vaše deti na internete a či sa správajú zodpovedne. Naším cieľom je aj upozorniť Vás na reálne nebezpečenstvá a nástrahy, ktoré na Vaše deti striehnu na internete.
- Naučte sa sami zaobchádzať s počítačom a internetom, aby ste sa zoznámili s virtuálnym svetom vášho dieťaťa.
- Internetové pripojenie nesmie byť v žiadnom prípade nainštalované v detskej izbe! Postarajte sa o to, aby vaše dieťa nemohlo nekontrolovateľne používať internet (pozor pri bezdrôtovom pripojení!).
- Umiestnite počítač spolu s pripojením na internet na centrálne miesto vo vašom byte (obývačka, pracovňa) tak, aby ste vedeli, ako dlho a čomu sa venujú vaše deti na internete.
- Dohovorte si so svojím dieťaťom čas, ktorý bude tráviť na čete/ internete. Jedna hodina denne by mala byť pre 12 - ročné dieťa maximum. Ináč vzniká nebezpečenstvo, že bude zanedbávať kontakty s priateľmi v reálnom živote a bude mať príliš málo času na hranie a iné aktivity.
- Predovšetkým u detí so sklonom k agresívnemu správaniu musí byť čas, ktoré strávia na internete, v každom prípade ohraničený.
- Väčšina detí vyhľadáva priateľov na maile. Založte pre svoje dieťa druhú mailovú adresu, aby nedalo oficiálnu mailovú adresu rodiny neznámemu človeku.
- Buďte pre svoje dieťa príkladom toho, že žiadne osobné údaje nepatria na internet. Postarajte sa o to, aby na webových stránkach škôl a klubov neboli žiadne osobné údaje o vašich deťoch (napr. meno a záujmy). Niektorí páchatelia a páchateľky sa informujú o webových stránkach škôl, aby sa potom cielene prihovorili deťom pred školou. Školy a školské kluby sú v každom prípade povinné skôr, ako uverejnia fotografiu alebo iné osobné údaje na internete, vyžiadať si písomný súhlas od rodiča – aj v tom prípade, ak meno dieťaťa nebude uverejnené s fotografiou.
- Nie ste „strážnym psom“ ale majte na očiach ich aktivity na internete. Pozrite si napr. históriu, na akých stránkach surfovali.
- Dievčatá a chlapci od 12 rokov majú postupne právo na menej kontrolovaný prístup na internet, aby sa tak naučili zodpovedne používať internet.
Bezpečné četovanie
- Nechajte si od svojho dieťata vysvetliť techniku četovania a ukázať ich obľúbený čet.
- Ak je to možné, nezaobstarajte webovú kameru!
- Všímajte si, na akých četoch sa pohybujú vaše deti, od koho dostávajú maily a komu ich píšu.
- Čet nie je babysitter. Četujte spoločne so svojim dieťaťom – tak, ako spoločne pozeráte televíziu.
- Postarajte sa o to, aby vaše deti uložili svoj obľúbený čet do obľúbených položiek a aby sa vstup zautomatizoval. Potom ho možno rýchlo a bez problémov otvoriť a nevzniká nebezpečenstvo, že sa deti zlým kliknutím dostanú na nesprávnu stránku.
- Vydávajte sa za dieťa, keď spoločne so svojím dieťaťom navštívite čet. Touto výmenou rolí zažije vaše dieťa, že na čete sa dospelí môžu vydávať za deti.
- Vyskúšajte si so svojim dieťaťom, ako sa môže na čete obrániť pred sexuálnymi narážkami a exhibicionizmom.
- Rozprávajte sa aj s mladistvým a mladým dospelým o vývine a osobných skúsenostiach s virtuálnym svetom. Zaraďte tému o čete do každodenných rozhovorov rovnako, ako zážitky zo školy, výchovu k povolaniu alebo voľný čas.
- Buďte ostražití, ak vaše deti opakovane vypnú počítač hneď, ako vstúpite do miestnosti, ak dostávajú darčeky alebo majú telefonáty od neznámych ľudí, hodiny sedia online - hlavne večer – alebo sa nápadne správajú bez nejakého viditeľného dôvodu (zrazu trpia na zmeny nálad, odťahujú sa od rodinného života alebo z jedného dňa na druhý nechcú rozprávať o svojich aktivitách na internete). Všetky tieto nápadnosti môžu mať rozličné príčiny, ale dôvodom môže byť aj sexuálne zneužívanie na internete!
- Nezakazujte dieťaťu četovať! Tým len dosiahnete, že bude četovať tajne – v internetovej kaviarni, u priateľky a priateľa, vo vašej neprítomnosti.
- Stanovenie presných pravidiel na zaobchádzanie s internetom sú z výchovného hľadiska zmysluplnejšie.
- Dievčatá a chlapci musia poznať dôsledky, ktoré budú nasledovať, ak porušia tieto pravidlá (napr. časovo ohraničený zákaz používania internetu).
Zdroj: www.oz-labyrint.sk