BRATISLAVA - Štatistický úrad varuje - Slovensko čelí fenoménu, ktorý môže v budúcnosti spôsobiť problémy vo všetkých sférach spoločnosti. S čím sa budeme musieť popasovať nielen v najbližšom období?
O situácii na Slovensku informoval Štatistický úrad SR na tlačovej besede venovanej demografickému vývoju na Slovensku v roku 2016. Situácia podľa dát nie je veľmi utešená v niekoľkých sférach - priemerný vek Slovákov sa zvyšuje, čo by malo mať dôsledky na všetky sféry spoločnosti, dobre to nevyzerá ani s plodnosťou, ktorá je na kritickej hranici.
Naopak, sobášnosť nastúpila na jemne rastúci trend, zatiaľ čo minulý rok priniesol menej rozvodov. „Pri porovnaní rokov 2007 až 2016 sme vlani zaznamenali najviac sobášov, najmenej rozvodov a plodnosť, ktorá sa blíži ku kritickej hranici,“ uviedol riaditeľ ŠÚ SR Alexander Ballek.
Pôrodnosť
Pôrodnosť má mierne rastúci trend, plodnosť je však na kritickej hranici. Vlani sa narodilo 57 557 živých detí. Plodnosť dosahuje 1,48 dieťaťa na ženu, no na takzvanú záchovnú hodnotu populácie by mala byť táto hodnota najmenej 2,1 dieťaťa na ženu. „Úroveň reprodukcie je pre slovenskú populáciu nepostačujúca,“ vyhlásila Podmanická. Neustále sa zvyšuje aj priemerný vek rodičiek, ktorý vlani dosiahol takmer 30 rokov.
Úmrtnosť
Počet úmrtí je stabilný a predstavuje okolo 50-tisíc, na Slovensku pritom umiera viac mužov.
Starnutie
Priemerný vek je už druhý rok po sebe nad hodnotou 40 rokov, pričom polovica populácie je staršia než 39,8 roka. Na 100 detí na Slovensku pripadá až 97 osôb starších ako 65 rokov. „Slovenská populácia starne stále rýchlejšie,“ konštatovala Ľudmila Ivančíková, generálna riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie.
Sobášnosť
Sobášnosť má stále nízku úroveň, má však mierne rastúci trend. Slováci vlani uzavreli takmer 30-tisíc manželstiev, naposledy bolo tak veľa v roku 1993. Priemerný vek pri sobáši sa zvyšuje, vek ženíchov dosiahol 33,6 roka, nevesty sa dostali nad 30 rokov. Najviac sobášov bolo v Bratislavskom kraji, najmenej v Banskobystrickom kraji.
Rozvodovosť
Rozvodovosť má podľa štatistiky klesajúci trend, v roku 2016 sa rozviedlo 9 286 párov. Na 100 uzavretých manželstiev tak pripadlo 31 rozvodov. Viac sa chcú rozvádzať ženy, v minulom roku boli iniciátorkami podania žiadostí o rozvod v 64% prípadov. Ako dôvod je najviac uvádzaná rozdielnosť pováh, názorov a záujmov. Najviac ľudia končia svoje zväzky v Nitrianskom kraji a najmenej v Prešovskom kraji.
Migrácia
Prirodzený aj migračný prírastok sa vlani zvýšil, pričom na Slovensku pribudlo 9091 ľudí, pričom prevláda sťahovanie z obce do obce v rámci okresu. Zahraničnou migráciou sme získali 3885 osôb. Cieľové krajiny, do ktorých odchádzali Slováci najčastejšie, boli Česká republika, Rakúsko, Nemecko, Spojené kráľovstvo a Švajčiarsko.