BRATISLAVA - Na avizované protesty proti Gorile dnes prišli len stovky ľudí. Ostatné akcie, ktoré sa v posledný predvolebný deň konali, alebo mali konať v hlavnom meste, sa nedajú považovať za úspech.
09:00 Aktivista Mihály kritizuje zásah polície: "Žiadame vyvodenie zodpovednosti, bolo to brutálne!"
Aktivisti hnutia Generácia '89 rázne odsudzujú neadekvátny zákrok polície na včerajšom proteste Gorila a k podobnému kroku vyzývajú i ďalšie mimovládne organizácie či osobnosti verejného a kultúrneho života. Z dostupných videozáberov je jasne vidieť i fyzické ataky obuškami na novinárov. Zákrok polície z dňa 9.3.2012 bol s ohľadom na bezpečnostné riziko neadekvátny a svojou hrubosťou ignoroval základné práva a slobody zaručované našim demokratickým zriadením.
23:50 Fotografie po zásahu polície
23:40 Toto sa dialo pred parlamentom cca od 20:10 do 20:50
23:10
Svedkyňa opisuje zásah polície. Podľa nej použili muži zákona voči davu donucovacie prostriedky brutálneho charakteru. Dôkazom má byť projektil, ktorý ukázala na kameru.
22:50 Video zo zásahu polície
23:09 Krátko po zásahu polície
22:26 Polícia popiera, že by strieľala na demonštrantov. Údajne boli použité iba obušky a slzný plyn.
22:20 Ulica je stále uzatvorená, aj keď už pri hrade vládne pokoj. Na ceste zostali veľké stopy po krvi, ktoré polícia dokumentuje ako dôkazy.
21:50 Približne 30 mladých ľudí je zadržaných. Policajti kontrolujú ich totožnosť. Mladí muži sú opretí o stenu s rukami nad hlavou.
21:30 Aj po zásahu je na mieste stále skupina okolo 100 odvážlivcov, ktorí odolávajú polícii. Tá uzavrela ulicu smerom k parlamentu a je v pohotovosti.
21:05 Podľa viacerých očitých svedkov údajne policajti použili proti demonštrantom aj zbrane, ktorými strieľali smerom k davu gumové projektily. Jedna svedkyňa nám projektily, ktoré môžu spôsobiť aj ťažké zranenia, ukázala na vlastné oči. Údajne ju aj jeden zasiahol.
20:50 Ťažkoodenci použili pri zásahu slzný plyn a podľa očitých svedkov vôbec nebrali ohľad na to, že boli v dave aj mladí ľudia vo veku do 15 rokov. Viacerých zadržaných odviezli sanitky.
20:05 Demonštranti neposlúchli a tak proti nim ťažkoodenci vytiahli slzný plyn. Policajti zadržali aj jednu z organizátoriek protestu Luciu Gallovú.
19:30 Policajti vyzvali, aby sa rozišli inak použijú vodné delá.
19:20 Protestujúci sa presunuli pred budovu parlamentu, kde sa atmosféra vyostrila. Do cesty sa im postavili policajti. Protestujúci začali hádzať vajcia.
18:50 Demonštranti sa rozhodli, že urobia pochod na parlament
17:30 Polícia je pripravená na alternatívu, že protesty sa zvrhnú na násilné akcie. Pred potenciálnym hlavným cieľom demonštrantov, parlamentom, je pripravený obávaný pancierový voz s vodným delom. V pohotovosti sú aj policajné jednotky.
17.10 Ľudí na námestí oslovujú mladíci a ponúkajú im noviny hnutia Mariána Kotlebu Naše Slovensko.
17:00 K zhromaždenému ľudu sa prihovárajú najmä organizátori protestov. Pred dav by však mali neskôr predstúpiť aj predstavitelia politických strán SaS, 99% - občiansky hlas, KSS, SDĽ, Strana Slobodné Slovo Nory Mojsejovej a Obyčajní ľudia. "Každý dostane maximálne päť minút a nech ľudia sami zhodnotia, či ich presvedčili, alebo nie," povedal jeden z organizátorov Peter Pčolinský. Plánoval sa aj protestný pochod mestom.
16:15 Na Námestí Slobody sa zišlo okolo 600 ľudí, ktorí sa začali zbiehať krátko po 16-tej hodine. Polícia monitorovala okolie a muži zákona v pravidelných rozostupoch strážili príjazdovú cestu k Úradu vlády.
"Otvorili sme si oči a po dvadsiatich rokoch sme si uvedomil, že Slovensko ovládajú finančné skupiny," prihovorila sa k demonštrantom jedna z mladých žien na pódiu. Jej kolegovia na tribúne rozprávali aj o práve na revolúciu, o systematickej nespravodlivosti na Slovensku, či o nefunkčnosti súdov. "Reštartujme spoločnosť, systém zlyhal," kričal z plných síl jeden z rečníkov a snažil sa vzbudiť v dave emóciu. Reakcia bola vlažná, jeho hlas sa však cez silné reprouktory rozliehal po meste.
15:50 Skupinka aktivistov zvoláva na námestí ľudí na míting, na skrátenie dlhej chvíle rozprávajú vtipy. Na námestí je len niekoľko desiatok ľudí. Po údajnej tlačovke 99% ani slychu.
15:15 O pol štvrtej bola na Námestí slobody, bývalom "Gottwalďáku", ohlásená tlačová konferencia hnutia 99%. Ako avizoval jeho sponzor Ivan Weiss, chystajú sa na nej odhaliť bombastické informácie o zapojení FBI do odhaľovania korupcie v kauze Gorila.
15:10 Policajti sa na protest na Námestí slobody poriadne pripravili. Vo vedľajšej ulici sú odparkované autá mestskej a štátnej polície, vedľa nich sa už obliekajú aj ťažkoodenci.
Na proteste sa podľa Facebooku sa na ňom chce zúčastniť takmer 1400 ľudí. Nedá sa teda predpokladať, že by sme boli deň pred voľbami svedkami masových demonštrácií, ako počas vrcholiacej zimy.
Hviezdoslavovo námestie bolo (bledo) modré
14:20 Okolo stánku s reklamnými predmetmi niekoľko brigádnikov rozdávalo okoloidúcim tašky SDKÚ. "Míting sa napokon neuskutoční, namiesto toho sme sa rozhodli pre tento typ akcie," prezradil nám jeden z nich. Ako dodal, Lucia Žitňanská, Ľudovít Kaník a iní politici strany chodia po týchto minimítingoch a rozprávajú sa s ľuďmi. My sme na nich však nemali šťastie.
14:10 Hviezdoslavovo námestie. Modrou vlnou nazvali členovia SDKÚ finále volebnej kampane. Po zrušení svojho veľkého mítingu, ktorý sa mal dnes konať, sa rozhodli pre niekoľko malých podujatí. Na Hviezdoslavovom námestí aj v iných mestkých častiach sa konalo niekoľko pseudomítingov.
Neboli na nich totiž tribúny, ani rečníci. V centre mesta dali "modrí" nainštaľovať veľkú obrazovku, z ktorej sme popoludní počuli prednahraté monológy čelných predstaviteľov strany.
Holuby na prázdnom námestí SNP
14:00 Na SNP sa nič nedialo ani dve hodiny po oficiálnom začiatku.
12:20 Neprehliadnuteľná bola aj ďalšia prevádzka doposiaľ neúspešného politika, ktorá je na Obchodnej ulici. Nad krčmou sú dokonca vyvesené vlajky.
12:15 Na námestí je aj reštaurácia aktivistu Alojza Hlinu, ktorý kandiduje za obyčajných ľudí. Vchod do nej bol polepený plagátmi a k dispozícii sú aj propagačné materiály ako pexeso, či nálepky. "Kľudne si zoberte," vyzvala nás pani, ktorá zamykala vchodové dvere.
12:00 Bratislava napoludnie pôsobila ospalo. Po slnkom zaliatych uliciach sa premávali ľudia, smerujúci na obedy a nič nenaznačovalo, že vrcholí predvolebná kampaň, najšpinavšia v histórii.
Na námestí SNP, kde bola od obeda až do večera nahlásená demonštrácia, postávali hlúčiky novinárov, okrem iného aj z Českej televízie. Okrem kŕmiacich sa holubov však nemali čo nakrúcať.
Ďalší protest je na SNP, kde sa v roku 1989 zhromaždili státisícové davy, nahlásený na 19.30 a mal by trvať jednu hodinu. Polícia vo svojej správe uviedla, že ho, rovnako ako všetky dnešné udalosti, bude monitorovať.